Etkinlikler

Konferanslar

 1. H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından "Dünya Engelliler Günü" sebebiyle 4 Aralık 2017 Pazartesi günü saat 13:30'da Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi M salonunda betimlemeli film gösterimi ve panelden oluşan etkinlik gerçekleştirilmiştir. Toplantı Sesli Betimleme Derneği Başkanı Olgun YILMAZ, HÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gül ŞENER, HÜ Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tülin DÜGER, HÜ Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Songül ATASAVUN UYSAL, HÜ Engeliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Ayşe SANEM ŞAHLI, HÜ Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü araştırma görevlisi Dr.Fzt. Aynur DEMİREL, Engelli Öğrenci Birimi Başkanı Şeyma BÜYÜKURVAY, engelli bireyler ve aileleri, alanda çalışan profesyoneller, Gören Eller Görme Engelliler Okulu öğrencileri ve öğretmenleri ile üniversite öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Fotoğraflar için tıklayınız.
 2. 2011-2012 Eğitim Yılı Bahar dönemi Engelsiz Hacettepe Söyleşileri'nin ilki, 04 Nisan 2012 günü saat 12.00'de Sıhhıye Kampüsünde Türkiye'de Paralimpik Oyunlarda altın madalya kazanan ilk bayan sporcu olan Gizem Girişmen ile gerçekleştirilmiştir. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız.
 3. 2011-2012 Eğitim Yılı Bahar dönemi Engelsiz Hacettepe Söyleşileri'nin ikincisi, 23 Aralık 2011 günü saat 12.00'de Sıhhiye Kampüsünde A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsen Erden ile gerçekleştirilmiştir. Kendisi, etkinliğimize Özel Gereksinimi Olan Çocukların Anne-Baba ve Kardeşlerinin İhtiyaçları başlıklı konuşması ile katkıda bulunmuştur.  Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız!
 4. 1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir kararla, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla tanınmasını istemiştir. Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak bu anlamlı günde tüm engellilerimizi sevgiyle kucaklıyoruz. 3 Aralık Engelliler Günü kapsamında Merkezimiz, 6 Aralık 2011 günü saat 10.30 da Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye Yerleşkesinde bir etkinlik düzenlemiştir. Kalaba Kız Teknik ve Meslek Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni görme engelli Sayın Mustafa Musa Beydoğan Engellilerde Özgüven ve Farkındalık başlıklı konuşması ile etkinliğimize katkıda bulunmuştur. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız.
 5. 2011-2012 Eğitim Yılı Güz döneminde Engelsiz Hacettepe Söyleşileri'nin ilki, 23 Kasım 2011 günü saat 12.00’de Beytepe Yerleşkesinde,  H.Ü. Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü KBB Anabilim Dalı Odyoloji-Konuşma Bozuklukları Ünitesi Öğretim Elemanı Dr. Sanem Şahlı ile gerçekleştirilmiştir. Kendisi, etkinliğimize Günümüzde İşitme Engellilik ve Yaşam başlıklı konuşması ile katkıda bulunmuştur. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız!
 6. 25 Kasım 2010 tarihinde İnönü Üniversitesi'nin (Malatya)  daveti üzerine, H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Esra Burcu Türkiye'de Engelli Bireylerin Sosyolojik Profili konulu bir konferans vermiştir. Aynı toplantıda H.Ü. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Yaşar Sağlam Edebiyat Fakültesi'nde Engelli Öğrenciler İçin  Gerçekleştirilen Hizmetler ve Projeler başlıklı bir konuşma yapmıştır.
 7. 3-5 Aralık 2009 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen EYAFexpo'09 Engelsiz Yaşam Fuarı'nda Merkezimiz Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Esra Burcu Toplumsal Bakış Açısında Engellilik adlı konferansını vermiştir.
 8. Spina Bifida Derneği Ankara Şubesi Başkanı Uzm. Psk. Selma Çalık 29 Nisan 2008 tarihinde saat 14.00'de Edebiyat Fakültesi Tiyatro Konferans Salonu'nda Spina Bifida konulu bir konferans vermiştir.
 9. Merkezimizin 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı için her ay düzenlenen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamındaki konferanslarından beşincisi 6 Mayıs Perşembe günü saat 12.30-13.30 arasında Beytepe yerleşkesi Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Emel Doğramacı Konferans Salonunda Prof. Dr. Erol Belgin'in Müzik, Beyin Çocuk Prof. Dr. Nilgün Metin'in Zihinsel Engelli Çocuklar  konulu konferansları ile gerçekleşmiştir.
 10. Merkezimizin 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı için her ay düzenlenen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamındaki konferanslarından dördüncüsü 8 Nisan Perşembe günü saat 12.30-13.30 arasında Beytepe yerleşkesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Konferans Salonunda Yrd. Doç. Dr. Meltem Ekti Çeliktaş'ın Dilin Görünürlüğü Sağlayan İşlevi  ile Türkiye'nin ilk görme engelli dağcısı Necdet Turhan'ın Dağa Göz Değil Yürek Tırmanır  konulu  konferansları ile gerçekleşmiştir.
 11. Merkezimizin 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı için her ay düzenlenen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamındaki konferanslarından üçüncüsü 11 Mart 2010 günü saat 12.30-13.30 arasında Sıhhıye Yerleşkesinde Dr. Didem Türkyılmaz'ın Dil ve Konuşma Bozukluklarına Genel Bakış ile Dr. Maviş Emel Kayıkçı'nın Çocuklarda Kekemelik ve Yaklaşım Yöntemleri konulu konferansları ile gerçekleşmiştir.
 12. Merkezimizin 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı için her ay düzenlenen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamındaki konferanslarından ikincisi 11 Şubat 2010 günü saat 12.30-13.30 arasında Sıhhıye Yerleşkesinde Doç. Dr. Emel Aközer'in Evrensel Tasarım ile Uzm. Eğt. Ody. Sanem Şahlı'nın İşitme Engellilerde Rehabilitasyon Uygulamaları ve Yenilikler konulu konferansları ile gerçekleştirilmiştir.
 13. Engelsiz Hacettepe Buluşmaları-3 kapsamında Prof. Dr. Ferhunde Öktem Anlamak ve Anlaşılmak Üzerine konulu konferans vermiştir.
 14. Üniversitemiz Odyoloji Bölümü'nün Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Seminerleri-XII kapsamında 18 Aralık 2009 tarihinde Prof. Dr. Erol Belgin İşitme Engeli ve Müzik konulu konferans vermiştir.
 15. 3-5 Aralık 2009 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen EYAFexpo'09 Engelsiz Yaşam Fuarı'nda Merkezimiz ve H.Ü. Edebiyat Fakültesi adına Üniversitemizdeki engelli öğrencilerimiz için gerçekleştirdiğimiz hizmetlerin poster sunumu yapılmıştır. Merkez adına fuara katılanlar Prof. Dr. Esra Burcu, Arş. Gör. Selda Taşdemir Afşar, Anşe Koca ve öğrencilerimiz Hüseyin Nergis, Serap Gümüş.
 16. Sergiler

  • Paydaşlarımızdan H.Ü. Edebiyat Fakültesi ile işbirliği içinde 16-17 Haziran 2011 tarihinde Yusuf Akgün Resim Sergisi gerçekleştirilmiştir.
  • Paydaşlarımızdan H.Ü. Edebiyat Fakültesi ile işbirliği içinde 22 - 26 Mart 2010 tarihinde Benim Gözümle İşte Hayat Fotoğraf Sergisi gerçekleştirilmiştir.

   Karabük Valiliği'nin Özürlü Çocuklar Fotoğrafçılık Eğitimi Benim Gözümle İşte Hayat projesi çerçevesinde, proje sorumlusu Sayın Nursen Kurban, çocukların eğitmenleri sayın Hüsnü Çelik ve Sayın Yrd. Doç. Dr. Polat Bayburtluoğlu danışmanlığında zihinsel engelli çocukların çektikleri fotoğraflar 22-26 Mart 2010 tarihleri arasında Edebiyat Fakültesi Sergi Salonu'nda sergilenmiştir. Detaylar için tıklayınız.

  Toplantılar

  • H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi adına, Merkezimiz Araştırma Birimi sorumlularından Arş. Gör. Çiğdem Sema Polat, Eng_Kad Engelliler Kadın Derneği tarafından yürütülen ve Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında desteklenen Kadın Örgütlerinin Engelli Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Artırılması Projesi'nin sonuçlarının sunulduğu 18 Nisan 2012 tarihli toplantıya katılmıştır. Proje ile ilgili detaylı bilgilere www.kadindayanismavakfi.org adresinden ulaşılabilir.
  • 22-23 Mart 2012 tarihinde İstanbul'da Yeditepe Üniversitesi'nde düzenlenen 6. Engelsiz Üniversite Çalıştayı'na Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi adına Sosyoloji Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Duru ÜZER, İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü 2.sınıf öğrencisi Zeynep BARAK ve Tarih Bölümü 1.sınıf öğrencisi Duygu SÖKMEN katılmıştır. Rapor için tıklayınız. Resimler için tıklayınız.
  • 2-3 Aralık 2011 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen, 6. Uluslararası Özürlüler Vakfı, Kongre ve Sosyal Etkinlikleri'2011 Kongresi'ne H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Esra Burcu ile Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Musa Yaşar Sağlam ve H.Ü. Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Özdağ H.Ü. Edebiyat Fakültesi Öğrencilerine Yönelik Hizmetler (Teknolojik-Mekansal-Sosyal-Kültürel Hizmetler 2006-2011) başlıklı poster sunum ile katılmışlardır. Kongreden fotoğraflar için tıklayınız!
  • H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak düzenli olarak gerçekleştirilen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamında Nisan ayında Konya'da bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak Konya'da 7 Nisan 2012 tarihinde Konya ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelliler-Koklear İmplant Kullanıcıları, Aileleri ve Öğretmenlere Yönelik Eğitim Toplantısı başlıklı bir günlük eğitim etkinliği gerçekleştirilmiştir. Daha önce Üniversitemizin İskenderun/Arsuz'da bulunan H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 23-28 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz ve sonuçları açısından bölge yaşayanları ve katılımcılar tarafından olumlu olarak değerlendirilen İskenderun ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelli Bireylere, Ailelerine ve Öğretmenlere Yönelik Değerlendirme ve Eğitim Projesi'nin devamı niteliğinde olan bu toplantıya Konya dışındaki çevre illerden de (Afyonkarahisar-Aksaray-Isparta-Karaman-Nevşehir ve Niğde illerinin de katılımıyla) gelen yaklaşık 300 katılımcı (işitme engeli bulunanlar ve yakınları) bilgilendirilmiştir. Belirtilen etkinlik katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılanarak çalışmaların devamının beklenildiği belirtilmiştir. Toplantı fotoğrafları için tıklayınız
  • Hacettepe'deki engelli öğrencilerle ve velileriyle tanışmak ve sorunlarını yüzyüze tesbit etmek amacıyla Aralık 2006 ve Aralık 2008 tarihlerinde Engelli Öğrencilerimizle Tanışma ve Paylaşım Toplantıları düzenlenmiştir.
  • Toplantıda engelli öğrencilerimizin bizdeki kayıtları güncellenmiştir. Toplantıda öğrencilerimiz ve velileri karşılaştıkları önemli sorunları aktarmışlar ve Merkezimiz tarafından düzenlenen toplantı nedeniyle duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir.

  • Merkezimiz tarafından hemen her sene Engelsiz Hacettepe Buluşmaları adlı toplantılar düzenlenmektedir.
  • Merkezimiz tarafından engellilik alanında akademik çalışmalar yapan ya da bu alanda örnek teşkil eden kişiler Engelsiz Hacettepe Söyleşileri adlı toplantılar kapsamında Üniversitemize davet edilmektedir. Bu çerçevede Güz ve Bahar dönemlerinde ikişer tane olmak üzere Beytepe ve Sıhhıye Kampüslerimizde bir dizi konferans gerçekleştirilmektedir.

  Diğer Etkinlikler

  • Merkezimizle ilgili bilgileri içeren bir sunum 7 Nisan 2012 tarihli Senato Toplantısı'nda Merkez Üyemiz Prof. Dr. Mürvet Hayran tarafından sunulmuştur.
  • Merkezimizin Mayıs ayı etkinliği olarak, 11 Mayıs 2012 tarihinde saat 19.00'da Merkez Kampusu M Salonunda, Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü Müzik Topluluğu ile ortaklaşa olarak düzenlenen Fransızca Şarkılar Konseri Programı çerçevesinde Cabaret M, Fransızca Şarkılar Müzikali ' gerçekleştirilmiştir. Duyuru için tıklayınız. Afiş için tıklayınız.
  • Engelsiz Hacettepe Komisyonu'nun üniversitemizdeki tanıtımı için komisyonumuzun amaçlarını, hedeflerini, yürütmekte olduğu çalışmaları ve komisyon üyelerimizin iletişim bilgilerinin bulunduğu broşür hazırlanmış ve dağıtımı yapılmıştır (2006). Broşür için tıklayınız.
  • Merkezimiz tarafından Üniversitemizdeki engelli öğrencilerin profilini ortaya çıkarmak amacıyla 2006 ve 2008 yıllarında anketler yapılmıştır. Bu anket sonuçlarına bağlı olarak engelli öğrencilerimizin sorunları tespit edilerek çözüme yönelik bazı çalışmalar yapılmıştır.
  • Öğrenci anketlerinden elde edilen sonuçlar ışığında üniversitemizin kampüslerinde bireylerin eğitim, çalışma hayatı ve sosyal faaliyetlere katılımlarını kısıtlayan sorunların tüm engel gruplarına yönelik tespiti için bütün komisyon üyelerinin katıldığı keşif gezileri düzenlenmiştir. Bu gezilerde Merkez kampüsçe Eczacılık Fakültesi ve Beytepe kampüsünde ise Edebiyat Fakültesi pilot seçilmiştir. Belirlenen sorunların çözümüne ilişkin Dekanlıklar ve Yapı İşleri Başkanlığı ile görüşmeler yapılmıştır.

   Bu geziler dışında Yapı İşleri Başkalığı ile işbirliği yapılarak kampüslerimizdeki tüm iç ve dış mekânlarda tüm engel gruplarına yönelik mimari engellerin belirlenmesi ve çözümü yolunda gerekli proje önerilerinin hazırlanması çalışmalarına öncelik sırasına göre başlanmıştır.

  • Hacettepe Üniversitesi Engelsiz Hacettepe Komisyonu, Başbakanlık Özürlüler İdaresi'nin düzenlediği 2. Engelsiz Üniversitelerarası Spor Oyunları'nda düzenleyici, katılımcı ve destekleyici bir rol üstlenmiştir.

  Katkılar

  Merkez olarak engelli bireylerle ilgili organize edilmiş ve desteğimizin beklenildiği toplantılara destek olunmuştur. Bu çerçevede;

  • Üniversitemiz Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Özel Eğitim Anabilim Dalı ve Engelsiz Hacettepe Topluluğu İşbirliği ile 7-8 Mayıs 2007 tarihinde Engellilerde Sanat ve Spor Sempozyumu gerçekleştirilmiştir.
  • Engelsiz ODTÜ Koordinatörlüğü'nce yürütülen AB-Leonardo da Vinci programı kapsamında Engelli Üniversite Öğrencileri Destek Sistemleri İngiltere-Türkiye adlı inceleme projesi 21-28 Ocak 2007 tarihinde İngiltere/Bristol'de tamamlanmıştır. Bu projenin sonuçları rapor haline getirilmiş olup, 19 Mayıs 2007 tarihinde Merkezimizin de katıldığı ve ODTÜ'de düzenlenmiş olan bir sempozyumda sunulmuştur.
  • İstanbul Üniversitesi Özürlüler Araştırma ve Uygulama Merkezince düzenlenen III. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı 5-6 Mart 2009 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Bu çalıştaya merkezimizin temsilcileri de katılmıştır.
  • Ege Üniversitesi'nce düzenlenen IV. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı 11-12 Mart 2010 tarihinde İzmir'de gerçekleştirilmiştir. Bu çalıştaya merkezimizin temsilcileri de katılmıştır
Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi
engelsiz@hacettepe.edu.tr
Facebook grubumuz için tıklayınız