Eski Duyurular
 • H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi adına, Merkezimiz Araştırma Birimi sorumlularından Arş. Gör. Çiğdem Sema Polat, Eng_Kad Engelliler Kadın Derneği tarafından yürütülen ve Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında desteklenen Kadın Örgütlerinin Engelli Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Artırılması Projesi'nin sonuçlarının sunulduğu 18 Nisan 2012 tarihli toplantıya katılmıştır. Proje ile ilgili detaylı bilgilere www.kadindayanismavakfi.org adresinden ulaşılabilir.

 • Değerli Hacettepeliler,

  H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak düzenli olarak gerçekleştirilen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamında Nisan ayında Konya'da bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.

  H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak Konya'da 7 Nisan 2012 tarihinde Konya ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelliler-Koklear İmplant Kullanıcıları, Aileleri ve Öğretmenlere Yönelik Eğitim Toplantısı başlıklı bir günlük eğitim etkinliği gerçekleştirilmiştir. Daha önce Üniversitemizin İskenderun/Arsuz'da bulunan H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 23-28 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz ve sonuçları açısından bölge yaşayanları ve katılımcılar tarafından olumlu olarak değerlendirilen İskenderun ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelli Bireylere, Ailelerine ve Öğretmenlere Yönelik Değerlendirme ve Eğitim Projesi'nin devamı niteliğinde olan bu toplantıya Konya dışındaki çevre illerden de (Afyonkarahisar-Aksaray-Isparta-Karaman-Nevşehir ve Niğde illerinin de katılımıyla) gelen yaklaşık 300 katılımcı (işitme engeli bulunanlar ve yakınları) bilgilendirilmiştir. Belirtilen etkinlik katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılanarak çalışmaların devamının beklenildiği belirtilmiştir. Toplantı fotoğrafları için tıklayınız
 • Değerli Hacettepeliler,

  Hacettepe Üniversitesi Engelli Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak 2011-2012 eğitim-öğretim yılı BAHAR dönemi Engelsiz Hacettepe Söyleşileri'ne başladık.

  BAHAR dönemi Engelsiz Hacettepe Söyleşileri'nin ilkini, 04 Nisan 2012 günü saat 12.00'de Sıhhıye Kampüsünde Türkiye'de Paralimpik Oyunlarda altın madalya kazanan ilk bayan sporcu olan Gizem Girişmen ile gerçekleştirdik. Sizleri de aramızda görmek bizleri mutlu kıldı. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız.

 • Değerli Hacettepeliler,
  22-23 Mart 2012 tarihinde İstanbul'da Yeditepe Üniversitesi'nde düzenlenen 6. Engelsiz Üniversite Çalıştayı'na Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi adına Sosyoloji Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Duru ÜZER, İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü 2.sınıf öğrencisi Zeynep BARAK ve Tarih Bölümü 1.sınıf öğrencisi Duygu SÖKMEN katılmıştır. Rapor için tıklayınız. Resimler için tıklayınız.

 • Merkezimiz Yönetim Kurulu üyeleri, 2011-2012 Bahar Dönemi etkinliklerinin planlanması amacıyla 9 Mart 2012 tarihinde toplanmıştır. Toplantıda Bahar dönemi için Engelsiz Hacettepe Söyleşileri, İskenderun projesinin genel değerlendirilmesi ve İskenderun projesinin devamı niteliğinde olan Konya Eğitim Toplantısı görüşülmüştür.
 • Değerli Hacettepeliler,

  H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak Konya'da 7 Nisan 2012 tarihinde Konya ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelliler-Koklear İmplant Kullanıcıları, Aileleri ve Öğretmenlere Yönelik Eğitim Toplantısı başlıklı bir günlük eğitim etkinliği gerçekleştirilecektir. Daha önce Üniversitemizin İskenderun/Arsuz'da bulunan H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 23-28 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz ve sonuçları açısından bölge yaşayanları ve katılımcılar tarafından olumlu olarak değerlendirilen İskenderun ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelli Bireylere, Ailelerine ve Öğretmenlere Yönelik Değerlendirme ve Eğitim Projesi'nin devamı niteliğinde olan bu toplantıya Konya dışındaki çevre illerden de (Afyonkarahisar-Aksaray-Isparta-Karaman-Nevşehir ve Niğde illerinin de katılımıyla) gelmesi hedeflenen 250 ailenin katılımcı olarak bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Duyuru için tıklayınız.

 • Değerli Hacettepeliler,

  23-28 Ocak 2012 tarihinde H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin İskenderun ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelli Bireylere, Ailelerine ve Öğretmenlere Yönelik Değerlendirme ve Eğitim Projesi başlıklı projesi üniversitemizin İskenderun/Arsuz'daki H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir.

  Proje metni için tıklayınız.
  Proje uygulaması için tıklayınız.
  Proje sonuçları ve öneriler için tıklayınız.

 • Üniversitemizin İskenderun/Arsuz'daki H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 23-28 Ocak 2012 tarihinde gerçekleştirilecek olan İskenderun ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelli Bireylere, Ailelerine ve Öğretmenlere Yönelik Değerlendirme ve Eğitim Projesi'nin programı için tıklayınız.
  İskenderun ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelli Bireylere, Ailelerine ve Öğretmenlere Yönelik Değerlendirme ve Eğitim Projesi'nin afişi için tıklayınız.

 • H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Facebook'da!

  Merkezimiz, hem eğitimine devam eden ve çalışan tüm engelli Hacettepeliler ile hem de Türkiye'de yaşayan engelli bireyler ile daha hızlı ve sağlıklı iletişim kurabilmek için bir Facebook Sayfası kurmuştur. Merkezimizin Facebook Sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

  www.facebook.com/engelsizhacettepe

 • Merkezimizin 9 Aralık 2011 tarihli II. Yönetim Kurulu Toplantısı, Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda Ocak ayında Arsuz/İskenderun'da gerçekleştirilecek projenin detayları tartışılmış ve projenin son şekli belirlenmiştir.
 • 2-3 Aralık 2011 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen, 6. Uluslararası Özürlüler Vakfı, Kongre ve Sosyal Etkinlikleri'2011 Kongresi'ne H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Esra Burcu ile Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Musa Yaşar Sağlam ve H.Ü. Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ufuk Özdağ H.Ü. Edebiyat Fakültesi Öğrencilerine Yönelik Hizmetler (Teknolojik-Mekansal-Sosyal-Kültürel Hizmetler 2006-2011) başlıklı poster sunum ile katıldılar. Kongreden fotoğraflar için tıklayınız!

 • Değerli Hacettepeliler

  1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir kararla, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla tanınmasını istemiştir.

  Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak bu anlamlı günde tüm engellilerimizi sevgiyle kucaklıyoruz. 3 Aralık Engelliler Günü kapsamında Merkezimiz, 6 Aralık 2011 günü saat 10.30 da Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye Yerleşkesinde bir etkinlik düzenlemiştir. Kalaba Kız Teknik ve Meslek Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni görme engelli Sayın Mustafa Musa Beydoğan Engellilerde Özgüven ve Farkındalık başlıklı konuşması ile etkinliğimize katkıda bulunmuştur. Sizleri de aramızda görmek bizleri mutlu kıldı. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız!

 • H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin İskenderun/Arsuz'daki tesisinde proje keşif gezisi yapıldı.

  İskenderun ve Çevresinde Yaşayan İşitme Engelli Bireylere, Ailelerine ve Öğretmenlere Yönelik Değerlendirme ve Eğitim Projesi kapsamında, H.Ü. Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak Merkezimizin İskenderun/Arsuz'daki tesisinde Ocak ayı içinde yapılacak olan etkinliğe ilişkin keşif gezisi Merkez Müdürümüz ve üyelerimizin katılımıyla 26-27 Kasım 2011 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu keşif gezisinde projenin gerçekleştirileceği mekanlar gözden geçirilmiş, yapılması gerekenler tespit edilmiş ve proje destekçilerimiz arasında yer alan Palmiye Rotary Klubü ile ön proje protokolü imzalanmıştır. Başta Palmiye Rotary Klubü, ilçe ve belde belediyesi ile kaymakamlık olmak üzere Projeye destek verenler ve bölge sakinlerinin heyecanla gerçekleştirilmesini bekledikleri projemize katılımınızı ve desteğinizi bekliyoruz. Lütfen duyurularımızı web sayfamızdan takip ediniz. Resimler için tıklayınız.

 • Değerli Hacettepeliler,

  Hacettepe Üniversitesi Engelli Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak yeni eğitim-öğretim yılında Engelsiz Hacettepe Söyleşileri'ne başladık.
  Engelsiz Hacettepe Söyleşileri'nin ilki, 23 Kasım 2011 günü saat 12.00-13.00 arasında Beytepe Yerleşkesinde H.Ü. Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü KBB Anabilim Dalı Odyoloji-Konuşma Bozuklukları Ünitesi Öğretim Elemanı Dr. Sanem Şahlı ile gerçekleştirilmiştir. Kendisi, etkinliğimize Günümüzde İşitme Engellilik ve Yaşam başlıklı konuşması ile katkıda bulundu. Sizleri aramızda görmek bizleri mutlu kıldı. Etkinlik fotoğrafları için tıklayınız!
 • Merkezimizin 21 Ekim 2011 tarihli I. Yönetim Kurulu toplantısı, Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bu toplantıda alınan kararlar için tıklayınız!
 • Merkezimizin 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı için her ay düzenlenen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamındaki konferanslarından beşincisi 6 Mayıs Perşembe günü saat 12.30-13.30 arasında Beytepe yerleşkesi Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Emel Doğramacı Konferans Salonunda Prof. Dr. Erol Belgin'in Müzik, Beyin Çocuk Prof. Dr. Nilgün Metin'in Zihinsel Engelli Çocuklar konulu konferansları ile gerçekleşmiştir.
 • Merkezimizin 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı için her ay düzenlenen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamındaki konferanslarından dördüncüsü 8 Nisan Perşembe günü saat 12.30-13.30 arasında Beytepe yerleşkesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Konferans Salonunda Yrd. Doç. Dr. Meltem Ekti Çeliktaş'ın Dilin Görünürlüğü Sağlayan İşlevi ile Türkiye'nin ilk görme engelli dağcısı Necdet Turhan'ın Dağa Göz Değil Yürek Tırmanır konulu konferansları ile gerçekleşmiştir.
 • Paydaşlarımızdan H.Ü. Edebiyat Fakültesi ile işbirliği içinde 22 - 26 Mart 2010 tarihinde Benim Gözümle İşte Hayat Fotoğraf Sergisi gerçekleştirilmiştir. Detayları için tıklayınız!
 • Merkezimizin 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı için her ay düzenlenen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamındaki konferanslarından üçüncüsü 11 Mart 2010 günü saat 12.30-13.30 arasında Sıhhıye Yerleşkesinde Dr. Didem Türkyılmaz'ın Dil ve Konuşma Bozukluklarına Genel Bakış ile Dr. Maviş Emel Kayıkçı'nın Çocuklarda Kekemelik ve Yaklaşım Yöntemleri konulu konferansları ile gerçekleşmiştir.
 • Merkezimizin 2009-2010 Eğitim Öğretim yılı için her ay düzenlenen Engelsiz Hacettepe Söyleşileri kapsamındaki konferanslarından ikincisi 11 Şubat 2010 günü saat 12.30-13.30 arasında Sıhhıye Yerleşkesinde Doç. Dr. Emel Aközer'in Evrensel Tasarım ile Uzm. Eğt. Ody. Sanem Şahlı'nın İşitme Engellilerde Rehabilitasyon Uygulamaları ve Yenilikler konulu konferansları ile gerçekleştirilmiştir.
 • Bir Sosyal Sorumluluk Projesi Olarak Hacettepe'de Engelsiz Yaşam adlı ve İskenderun Arsuz'da bulunan tesislerimizin kullanımını öngören projemizin hazırlık dosyasına ulaşmak için "Projeler" linkine tıklayınız!
 • 11 Aralık 2009 tarihinde Engelsiz Hacettepe Buluşmaları-3 toplantısı yapılmıştır. Detayları için tıklayınız!
 • 3 Aralık 2008 Tarihinde düzenlediğimiz "Engelsiz Hacettepe Buluşmaları-2" Toplantısına ilişkin fotoğraflar için tıklayınız!
 • HÜ Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Engelli Öğrenciler Profili Aralık 2008
 • HÜ Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Engelli Öğrenciler Profili Aralık 2006
 • Merkez Üyemiz Prof. Dr. Esra Burcu'nun Engelliler Araştırması kitap olarak yayınlandı...
  Türkiye çapında 1321 engelli birey üzerinde gerçekleştirilen ve bir saha araştırmasına dayanan Türkiye'de Özürlü Birey Olma: Temel Sosyolojik Özellikleri ve Sorunları Üzerine Bir Araştırma başlıklı kitabın kapak resmini görmek için tıklayınız!
 • Hacettepe Üniversitesi Fakülte, Enstitü ve Yüksekokullarında eğitimlerini sürdüren kronik hastalığı veya engeli olan öğrencilerimizin bazı istisnalardan yararlanabilmeleri ve engelleriyle ilgili sorunlarında yardım almak üzere Merkezimiz ile irtibat kurmaları gerekmektedir.
 • Beytepe Kampüsünde Engelli Öğrenciler için bir Laboratuar açıldı. Engelli öğrenciler laboratuarına Edebiyat Fakültesi Binası A Kapısı Girişinden ulaşabilirsiniz. Tanıtım metni ve görüntüler için tıklayınız!
 • Beytepe Kampüsünde mekan çalışmaları yapılmıştır. Merkezimiz Yönetim Kurulunun girişimleriyle ve Rektörlüğün desteği ile engelliler için Sıhhıye Kampüsünde olduğu gibi Beytepe Kampüsünde de kaldırımlara rampalar yaptırılmıştır. Görüntüler için tıklayınız!
 • Engelli kullanıcılar için HÜ Beytepe Kampsünde "Kütüphane Rehberlik Hizmetleri" verilmeye başlandı. Bu hizmetle ilgili ayrıntılar için tıklayınız!
 • Üniversitemiz Odyoloji Bölümünün Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Eğitim Seminerleri-XII kapsamında 18 Aralık 2009 tarihinde Uzm. Eğt. Ody. Sanem Şahlı İşitme Engeli ve Müzik konulu konuşmasını yapmıştır.
 • 5 Aralık 2006 tarihinde Engelli Öğrencilerimizle Tanışma ve Paylaşım Toplantısı yapılmıştır. Detayları için tıklayınız!
 • Üniversitemiz Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Özel Eğitim Anabilim Dalı ve Engelsiz Hacettepe Topluluğu İşbirliği ile 7-8 Mayıs 2007 tarihinde Engellilerde Sanat ve Spor Sempozyumu gerçekleştirilmiştir. Detayları için tıklayınız!
 • Engellilerde Sanat ve Spor Sempozyumu'nda sunulan bildirilerin yer aldığı kitap, düzenleme kurulu başkanı ve merkez danışma kurulu üyemiz Prof. Dr. Necate Baykoç yönetiminde yayınlanmıştır. Tıklayınız!
 • Engelsiz ODTÜ Koordinatörlüğü'nce yürütülen AB-Leonardo da Vinci programı kapsamında Engelli Üniversite Öğrencileri Destek Sistemleri İngiltere-Türkiye adlı inceleme projesi 21-28 Ocak 2007 tarihinde İngiltere/Bristol'de tamamlanmıştır. Bu projenin sonuçları rapor haline getirilmiş olup, 19 Mayıs 2007 tarihinde Merkezimizin de katıldığı ve ODTÜ'de düzenlenmiş olan bir sempozyumda sunulmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız!
 • İstanbul Üniversitesi Özürlüler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce düzenlenen III. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı 5-6 Mart 2009 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Programın ve katılım koşullarının yer aldığı çalıştay web sayfası için tıklayınız!
  Çalıştay sonuç bildirgesine ulaşmak için tıklayınız!
 • Ege Üniversitesi'nce düzenlenen IV. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı 11-12 Mart 2010 tarihinde İzmir'de gerçekleştirilmiştir.
 • Görme engelli üniversite öğrencileri için Boğaziçi Üniversitesi'nde yeni bir eğitim merkezi kuruldu. Detayları için tıklayınız!
 • 3-5 Aralık 2009 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen EYAFexpo’09 Engelsiz Yaşam Fuarı’nda Merkezimiz ve H.Ü. Edebiyat Fakültesi adına Üniversitemizdeki engelli öğrencilerimiz için gerçekleştirdiğimiz hizmetlerin poster sunumu yapılmıştır. Merkez adına fuara katılanlar Prof. Dr. Esra Burcu, Arş. Gör. Selda Taşdemir Afşar, Anşe Koca ve öğrencilerimiz Hüseyin Nergis, Serap Gümüş. Resimler için tıklayınız!
 • 3-5 Aralık 2009 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen EYAFexpo'09 Engelsiz Yaşam Fuarı'nda Merkezimiz Müdür Yardımcısı ve H.Ü. Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Esra Burcu Toplumsal Bakış Açısında Engellilik adlı konferansını vermiştir. Resimler için tıklayınız!
Hacettepe Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi
engelsiz@hacettepe.edu.tr
Facebook grubumuz için tıklayınız